III Wieczornica „Ocalić od zapomnienia” – relacja

W przeddzień Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej w Bystrzycy, odbyła się III Wieczornica „Ocalić od zapomnienia” upamiętniająca Żołnierzy Niepodległej z naszego regionu. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Bystrzycy i Centrum Kultury i Biblioteki w Gminie Zakrzówek. Wydarzenie dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem” w kwocie 4 000,00 zł.

Część oficjalną rozpoczął występ Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy CKiB w Gminie Zakrzówek. Został odczytany Apel Pamięci przez ks. Dariusza Ziółkowskiego Proboszcza Parafii pw. Św. Mikołaja w Zakrzówku, a Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna im. Płk. Zieleniewskiego Majdan Obleszcze oddała salwę honorową. Podczas wydarzenia upamiętniono i zaprezentowano sylwetki weteranów biorących czynny udział w walce o niepodległość kraju na frontach I i II wojny światowej. Odsłonięto tablicę pamiątkową, która ma być symbolem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej upamiętniająca ks. Józefa Czemerajdę, który zginął podczas II wojny światowej w Charkowie. Poza wymiarem edukacyjno-historycznym spotkanie wzbogacone zostało o występy artystyczne prezentujące utwory wojskowe i patriotyczne. Zaprezentowany został szkolny program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSP Bystrzyca. Wystąpili również: Męski Zespół Śpiewaczy Majdaniacy z Majdanu Obleszcze, Zespół Seniorów z Wilkołaza, Deborah Righetti i Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy. III Wieczornicę zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i gorący poczęstunek.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in.: Wójt Gminy Zakrzówek Józef Potocki, Przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Makuch, Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Zakrzówku ks. Dariusz Ziółkowski, Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Kraśniku ks. Wiesław Szewczuk, Rodziny Bystrzyckich Żołnierzy Frontowych, Absolwent PSP w Bystrzycy gen. Roman Kloc, Prezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego Hubert Trukan.

FOTORELACJE Z WYDARZENIA: NA NASZYM FACEBOOKU oraz NA FACEBOOKU PSP W BYSTRZYCY

Wszystkim biorącym udział w uroczystości serdecznie dziękujemy.