Galeria Jednej Ściany

Galeria Jednej Ściany przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzówku powstała 24 kwietnia 2001 roku z inicjatywy Zbigniewa Nasiłowskiego, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Pierwsza wystawa odbyła się w Galerii w dniach 12. 05. – 06. 07. 2001 roku i przedstawiła ekslibrisy autorstwa Czesława Wosia, artysty z Ostrowa Wielkopolskiego, którego prace znajdowały się w zbiorach wielu muzeów krajowych i zagranicznych.

Kilka miesięcy po zainicjowaniu działalności Galerii Jednej Ściany, 5 września 2001 roku, zmarł Zbigniew Nasiłowski – człowiek niezwykle ważny dla okolicznej ludności: nauczyciel, malarz, rzeźbiarz, fotograf i grafik, organizator wielu plenerów malarskich w Zakrzówku. Była to postać znana również poza granicami kraju. Jego malarstwo można podziwiać między innymi w Kanadzie, Francji; grafikę we Włoszech, Meksyku, Hiszpanii czy Kazachstanie; w jednym z paryskich klasztorów została umieszczona rzeźba Chrystusa na krzyżu jego autorstwa. Zbigniew Nasiłowski to człowiek wielokrotnie nagradzany w środowisku artystycznym i nie tylko. W ciągu swej działalności otrzymał między innymi: dwa Krzyże Zasługi (Srebrny w 1977 roku i Złoty w 1986), Honorową odznakę „Za zasługi dla Lubelszczyzny” i odznakę „Zasłużonego Działacza Kultury” oraz nagrody ministra, kuratora i inspektora oświaty. Mimo jego odejścia Galeria Jednej Ściany nie zawiesiła działalności.

Dzisiaj dzieło tego zakrzowieckiego artysty kontynuuje jego żona, emerytowana nauczycielka, Joanna Nasiłowska. Od początku istnienia Galerii odbyło się 118 wystaw. Swoje prezentacje mieli w Zakrzówku artyści, tworzący między innymi malarstwo abstrakcyjne i realistyczne, ekslibrisy, linoryty, pastele, fotografie, ikony, batiki, akwarele czy malarstwo olejne. Wystawy w Galerii odbywają się co dwa miesiące, rozpoczynają się wernisażami.

Od marca 2012 roku Galeria Jednej Ściany działała przy Gminnym Domu Kultury w Zakrzówku. Obecnie (od 1 czerwca 2021) działa przy Centrum Kultury i Biblioteki.