Żołnierze Wyklęci Podziemie Niepodległościowe

Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich (…). My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród (…). Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości.

mjr. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – ulotka kolportowana w 1946 r.


Z okazji przypadającego 1 marca państwowego święta Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Centrum Kultury i Biblioteki w Gminie Zakrzówek przygotowało okolicznościową wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” Ekspozycja opowiada historię Żołnierzy Wyklętych, rozpoczynając od czasów końca II wojny światowej do 1963 roku. Przedstawia skomplikowane losy Polaków i sprawy polskiej na tle wielkiej polityki, a także walkę podziemia antykomunistycznego, której celem była prawdziwa niepodległość Ojczyzny.

Wystawa jest pierwszą z wystaw projektu „Wystawy elementarne IPN”. Została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej. Przy okazji ekspozycji można zobaczyć książki oraz biuletyny Instytutu Pamięci Narodowej poświęcone tej tematyce.

← Wystawy w Galerii Jednej Ściany