Orszak Trzech Króli – relacja

Barwny korowód z okazji święta Objawienia Pańskiego, Święta Trzech Króli przeszedł wczoraj ulicami Zakrzówka. Z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicy Orszaku zmierzali do Kościoła by tam na uroczystej Mszy Świętej, oddać pokłon Narodzonemu Jezusowi.

Wydarzenie uświetniło wiele artystycznych atrakcji. Nie zabrakło sceny jaselkowej „Pokłonu Trzech Króli” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzówku przygotowanej pod kierunkiem Pani Anny Pudło. Wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Zakrzówka pod kierunkiem kapelmistrza Pana Pawła Chodóra. Kolędą pokłonili się Maleńkiej Dziecinie, Dziecięcy Zespół Błękitne Korale, Ach Dziewczyny. Zespoły działające przy CKiB przygotował Pan instruktor Marcin Mączka. Wszystkim występującym należą się ogromne brawa i gratulacje za wspaniały pokaz talentów. Dziękujemy wszystkim świętującym z nami Panu Józefowi Potockiemu Wójtowi Gminy Zakrzówek, Przewodniczącej Rady Gminy Zakrzówek Pani Agnieszce Makuch. Dziękujemy Księdzu Dziekanowi Dariuszowi Ziółkowskiemu za odprawioną Mszę Świętą i pomoc w organizacji. Jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych dbającym o nasze bezpieczeństwo w czasie przemarszu. Panu Stefanowi Stypułkowskiego za fotorelację. Podziękowania kierujemy do Pana Marcina Mączki, który śpiewem, kolędą poprowadził korowód. Kłaniamy się nisko wszystkim, którzy tego dnia byli razem z nami.

Fotorelacja z wydarzenia na naszym Facebooku: CZĘŚĆ PIERWSZA | CZĘŚĆ DRUGA

Orszak Trzech Króli na świecie
Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruję, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego z nas.

W naszej Parafii św. Mikołaja w Zakrzówku Mieszkańcy naszej miejscowości wzięli udział w jego obchodach już po raz 7. Pierwszy Orszak wyruszył sprzed Domu Kultury w Zakrzówku w 2015 roku. Był zorganizowany przez pracowników GDK w Zakrzówku na czele z Panią Dyrektor i we współpracy z księdzem Proboszczem i kapłanami – wikarszami. W 2021 i 2022 roku barwne korowody nie były organizowane z powodu pandemii. W tym roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy został zorganizowany przez Centrum Kultury i Biblioteki w Gminie Zakrzówek, Parafię św. Mikołaja w Zakrzówek, PSP w Zakrzówku pod patronatem Wójta Gminy Zakrzowek.