Terenowa Droga Krzyżowa – szczegóły

Przedstawiamy szczegółową trasę Terenowej Drogi Krzyżowej organizowanej przez Centrum Kultury i Biblioteki w Gminie Zakrzówek i Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Mikołaja w Zakrzówku.

Jeśli podejmiesz decyzję o udziale w Pieszej Terenowej Drodze Krzyżowej:

1. Przygotuj prowiant na drogę (wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, baton), najlepiej wszystko do jednego plecaka.
2. Weź z sobą ubrania dostosowane do warunków atmosferycznych, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych.
3. Pamiętaj o odblaskach.
4. Miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki.
5. Poinformuj bliskich o planowanym wyjściu.
6. Zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w trasę wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia.

Z myślą o bezpiecznym przebyciu trasy drogi krzyżowej przygotowaliśmy kilka zasad, do których zalecamy się stosować:

1. W czasie Drogi Krzyżowej obowiązuje milczenie. Cisza obowiązuje od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej.
2. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
3. Zgodnie z prawem, przejście ma charakter długiego spaceru. Każdy uczestnik ma założone elementy odblaskowe (najlepiej kamizelkę odblaskową) lub odzież wierzchnią z odblaskami. Jeżeli nie ma chodnika poruszamy się lewą stroną jezdni idąc gęsiego, osoba idąca z przodu trzyma zapaloną latarkę z białym światłem, osoba idąca z tyłu również trzyma zapaloną latarkę z białym światłem. Osoba idąca na końcu grupy pilnuje, aby nikt z grupy nie został w tyle.
4. Przechodząc na drugą stronę jezdni zachowujemy szczególną ostrożność. O ile to możliwe korzystamy z wyznaczonych przejść.
5. Podążając drogą kierujemy się opisem trasy i mapą.
6. Rozważnie zajmujemy miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.
7. Przestrzegamy, że w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.
8. W czasie drogi śmieci zabieramy ze sobą do domu.

Zapisy telefoniczne: 81 825 38 49 lub w Centrum Kultury i Biblioteki w Gminie Zakrzówek.

Materiały do pobrania:
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY
MAPA