Relacja z wydarzenia „Pozostanie w Pamięci – 80. Rocznica Pacyfikacji Wsi Świerczyna”
Obchody 80. Rocznicy Pacyfikacji wsi Świerczyna
80 lat temu miała miejsce tragiczna pacyfikacja Świerczyny. Wczoraj tłumnie zgromadziliśmy się w sercu tej miejscowości, aby oddać hołd tym, którzy zginęli wskutek okrucieństwa Niemców.
24 lipca 1944 roku krążący po okolicach Niemcy zostali zaczepieni w lesie świerczyńskim przez grupę nieznanych ludzi. Niemiecki oficer został postrzelony w dłoń, a w odwecie wydano rozkaz spalenia całej wsi. Kara była całkowicie niewspółmierna do winy, ale nawet niewielkie przewinienie stanowiło wtedy dla Niemców pretekst do okrutnej pacyfikacji miejscowej ludności. Niemal doszczętnie spalono zabudowania mieszkalne i gospodarcze wraz z inwentarzem żywym oraz maszynami rolniczymi. Dobytki mieszkańców oraz kilku poprzednich pokoleń spłonęły. Z rąk okupantów zginęło także trzech mieszkańców Świerczyny: Franciszka Fidorek, Marcin Łukasik oraz Józef Dulęba, a także mieszkaniec Bożej Woli, Pawłasek, który akurat prowadził prace polowe.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Bożej Woli pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Marka Gocha. Po nabożeństwie udano się do Świerczyny na miejsce pamięci, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej ofiary pacyfikacji. Chwilę później odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Delegacje złożyły wieńce, a później nadszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał Wójt Gminy Zakrzówek, Pan Józef Potocki oraz Przewodniczący Rady Gminy Zakrzówek, Pan Marcin Hałabis. Następnie, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego, Pana Jarosława Stawiarskiego, list odczytała Pani Sylwia Piętal, Kierownik Oddziału Turystyki w Departamencie Promocji, Sportu i Turystyki Województwa Lubelskiego. W imieniu Posła na Sejm RP, Pana Kazimierza Chomy, głos zabrała Pani Bożena Głąb.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbała dziecięca grupa śpiewacza „Dębinki”, która zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych. Niewątpliwie najbardziej wyczekiwanym momentem uroczystości była inscenizacja historyczna spalenia Świerczyny w 1944 roku, przygotowana przez grupy rekonstrukcyjno-historyczne, którym przewodniczyła Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna im. Płk Tadeusza Zieleniewskiego Majdan Obleszcze. W ciekawy i widowiskowy sposób przybliżyli zgromadzonym wydarzenia sprzed 80 lat, dbając o wizualno-dźwiękowe detale. Widzowie mogli poczuć się jak obserwatorzy tragicznych wydarzeń i choć w niewielkim ułamku przekonać się, jak ogromna tragedia spotkała wtedy mieszkańców Świerczyny. Uroczystości zwieńczyła swoim występem Gminna Orkiestra Dęta z Zakrzówka pod przewodnictwem kapelmistrza Pawła Chodóra. Na koniec na uczestników obchodów 80. rocznicy pacyfikacji wsi Świerczyna czekał tradycyjny wojskowy poczęstunek.
Uroczystość „Pozostanie w pamięci – 80 rocznica pacyfikacji wsi Świerczyna”, które Patronatem Honorowym objął Wójt Gminy Zakrzówek, Pan Józef Potocki jest częścią Programu „Warto być Polakiem” organizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego.
Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/share/p/R9iWevJ5V4NT7CXh/
Podczas dzisiejszej uroczystości obecna była także regionalna telewizja TVP3 Lublin. Relacja z wydarzenia pojawiła się w wieczornym wydaniu Panoramy Lubelskiej, a już teraz dostępna jest również do obejrzenia na ich stronie. Zapraszamy do zapoznania się materiałem – https://lublin.tvp.pl/79407734/80-rocznica-pacyfikacji-wsi-swierczyna-w-gminie-zakrzowek