Gala 600-lecia lokacji Zakrzówka

8 maja 2024r. w naszej Gminie świętowaliśmy najważniejsze wydarzenie tego roku – 600-lecie lokacji Zakrzówka. Co to był za dzień! Chociaż od gali minęło już trochę czasu to emocje nadal nas nie opuszczają i pewnie pozostaną z nami na długo. Nie jesteśmy w stanie opisać słowami uczuć, które towarzyszyły nam wczoraj, jak i w czasie długich przygotowań do tej uroczystości. W końcu niezbyt często obchodzony jest tak imponujący jubileusz!!

Uroczystość rozpoczęła się „Zakrzowieckimi scenkami”, czyli przedstawieniem przybliżającym wydarzenia z maja 1424 roku, które przygotowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzówku. Jako zwieńczenie wydarzeń z 8 maja 1424r., Wójt Gminy Zakrzówek – Pan Józef Potocki oraz Przewodniczący Rady Gminy Zakrzówek – Pan Marcin Hałabis odebrali pamiątkowy akt lokacji Zakrzówka. Następnie głos zabrał gospodarz naszej Gminy – Pan Wójt Józef Potocki, a po nim zaproszeni goście. Wkrótce potem nastąpiła uroczysta premiera publikacji Pana dr Henryka Krawca – „Dobra Zakrzówek w czasach przedrozbiorowych”, która stanowi ogromne źródło wiedzy na temat naszej miejscowości, jej początków oraz dóbr. Pan doktor podzielił się z nami również innymi ciekawostkami na temat Zakrzówka i jego historii.

W kolejnej części wydarzenia, uczniowie PSP w Zakrzówku zabrali nas na słowno-muzyczny spacer ulicami naszej uroczej miejscowości. Nie zabrakło występów zespołów działających przy CKiB – Gminnej Orkiestry Dętej w Zakrzówku oraz zespołu Błękitne Korale, którzy sprawili, że z zaufaniem i dumą patrzymy w przyszłość i rozwój kulturalny naszej Gminy. Przedszkolaki z Sulowa wykonały dla zgromadzonych gości przepiękną piosenkę o Zakrzówku, a później na scenie pojawiły się wszystkie zaangażowane w część artystyczną osoby. Podczas gdy na staropolskim stole zaczęły pojawiać się przepyszne smakołyki przygotowane przez KGW z terenu Gminy Zakrzówek, wręczono nagrody za organizowany przez nas konkurs „Tu jest Twoje miejsce”. Tym samym oficjalna część gali dobiegła końca.

Wraz z Wójtem Gminy Zakrzówek – Panem Józefem Potockim, Komitetem Organizacyjnym Obchodów 600-lecia Lokacji Zakrzówka składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na tym wydarzeniu.

Dziękujemy także uczniom Szkoły Podstawowej w Zakrzówku za niesamowite przedstawienie, przybliżające wydarzenia sprzed 600 lat (!) oraz za słowno-muzyczny spacer ulicami Zakrzówka. Przedszkolakom z Sulowa dziękujemy za przepiękny występ wokalny, a Orkiestrze Dętej z Gminy Zakrzówek na czele z kapelmistrzem – Panem Pawłem Chodórem, wokalistkom oraz zespołowi Błękitne Korale i ich trenerowi wokalnemu – Panu Pawłowi Cieliczko za muzyczne doznania. Podziękowania należą się również dla Pana dr Henryka Krawca za wykład na temat historii Zakrzówka oraz za książkę „Dobra Zakrzówek w czasach przedrozbiorowych”. W końcu podziękowania dla nieocenionych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy, które przygotowały poczęstunek na wczorajszą galę.

To było piękne i magiczne wydarzenie!

Pełna fotorelacja z uroczystości dostępna na naszym Facebooku.