Pozostanie w Pamięci – 80. Rocznica Pacyfikacji Wsi Świerczyna

W imieniu Patrona Honorowego – Wójta Gminy Zakrzówek Pana Józefa Potockiego, Partnera Wydarzenia – Województwo Lubelskie „Warto być
Polakiem”, organizatorów – Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. Płk Tadeusza Zieleniewskiego Majdan Obleszcze, Sołectwa Świerczyna, KGW Świerczyna, Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Bożej Woli oraz własnym mamy zaszczyt zaprosić Państwa na szczególną uroczystość – 80. Rocznicę Pacyfikacji Wsi Świerczyna, która odbędzie się w niedzielę 21 lipca 2024r. w Świerczynie.

Obchody rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Bożej Woli o godzinie 11:00. Po mszy nastąpi przejazd do Świerczyny na miejsce pamięci, gdzie odbędą się dalsze uroczystości patriotyczne mające upamiętnić ofiary pacyfikacji 24 lipca 1944r. oraz wszystkich tych, którzy stracili wtedy dobytki swojego życia.

W programie uroczystości przewidziane są:

  1. Msza Święta w intencji ofiar pacyfikacji w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Bożej Woli
  2. Apel pamięci – salwa honorowa
  3. Odsłonięcie oraz poświęcenie pamiątkowej tablicy, a także złożenie kwiatów
  4. Wystąpienia okolicznościowe przedstawicieli władz lokalnych oraz zaproszonych gości
  5. Wystawa historyczna prezentująca fotografie z tamtego okresu
  6. Koncert patriotyczny w wykonaniu lokalnych artystów oraz Gminnej Orkiestry Dętej w Zakrzówku
  7. Inscenizacja historyczna wydarzeń
  8. Poczęstunek od KGW w Świerczynie

O tragicznych wydarzeniach tamtego dnia pisze we wspomnieniach śp. Pan Stanisław Łukasik – naoczny świadek okrutnych wydarzeń. Według jego relacji 24 lipca 1944 roku Niemcy cofający się ze wschodu po nieudanej wyprawie na Rosję zostali zaczepieni w lesie Świerczyńskim przez bandę nieznanych ludzi. W odwecie niemal doszczętnie spalili wieś, dopuszczając się licznych okrucieństw. Zginęło wtedy 3 mieszkańców wsi Świerczyna – Józefa Dulęba, Marcin Łukasik, Józef Pastucha oraz mieszkaniec wsi Boża Wola – Pawłaszek, który wykonywał wtedy prace na swoim polu. Mieszkańcy przed okrucieństwem wroga ukrywali się w pobliskich lasach, wąwozach i sąsiednich wioskach patrząc jak w oddali płoną dobytki całego ich życia i kilku poprzednich pokoleń. Ponadto Niemcy ostrzeliwali tereny Świerczyny oraz pobliskich wsi. Jak wspomina Pan Łukasik – ocalały zaledwie dwa domy, pozostałe posiadłości zostały niemal doszczętnie spalone, wraz z inwentarzem żywym. Widok ogromnego pogorzeliska, kikutów drzew, wystających kominów był dla mieszkańców Świerczyny okropnym, ściskającym w sercu przeżyciem. W powietrzu na długo czuć było zapach spalenizny z zabudowań, drzew oraz zwierząt. Mieszkańcy wspólnymi siłami oraz przy pomocy ludzi z sąsiednich wsi powoli zaczęli na nowo budować swój dorobek. Niewątpliwie była to dla nich ogromna tragedia i bardzo traumatyczny okres powrotu do normalności.

Patronatem Honorowym wydarzenie objął Wójt Gminy Zakrzówek – Pan Józef Potocki

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Warto być Polakiem”.

Zachęcamy do licznego udziału i wspólnego upamiętnienia tego ważnego dla miejscowości Świerczyna dnia. Niech nasza obecność będzie dowodem, że pamięć o przeszłości jest wciąż żywa w naszych sercach.

Zapraszamy!

#Lubelskie #WartoByćPolakiem #KierunekLubelskie | www.lubelskie.pl